Gå till innehåll
Sundsvalls Segelflygklubb
Sundsvalls Segelflygklubb

Göran tilldelas RF:s Guldnål

IOL

Vår mångårige tekniker Göran Nordqvist har tilldelats RF:s Guldnål för värdefulla insatser i idrottens tjänst.

Göran har under väldigt många år skött om klubbens flygplan i rollen som tekniskt ansvarig. Många är vi som fått lära oss allt från att göra en grundöversyn till mindre åtgärder under Görans kompetenta ledning. Vi blev därför mycket glada då RF tilldelat Göran den så kallade Guldnålen som tack för drygt 40 år som tekniskt ansvarig i SSFK.

Planen var att utmärkelsen skulle delas ut vid klubbens julmiddag. Men på grund av sjukdom fick det skjutas upp. En mindre delegation med Tomas, Anders och Örjan Lindström från RF-SISU åkte därför hem till Göran och delade ut utmärkelsen.


IOL

Publicerad: 2023-03-12

Senast uppdaterad: 2023-05-13

Författare: Anders Dillner